Max Benies - umlčený průkopník a apoštol mecenášství

 V době zimní přestávky 2008/2009 jsme se poohlédli za svojí historií a oprášili některé           klubově i historicky cenné  předměty.

 Ústřední  postavou a jménem naší fotbalové historie co se sponzoringu týče, je osoba pana Maxe Beniese (*1894 Vídeň, +1955 Keňa), tehdejšího majitele klecanského panství, pivovaru, cukrovaru, dostihové stáje i více než stovky dostihových vítězství. Jelikož ani choť, pocházející z vlivné pražské židovské rodiny Mercyů jakožto dědička novinového impéria (Prager Tagblatt), rodinné úspory neztenčila, mohl se Benies věnovat na plný úvazek svým zálibám a k těm už od ranného mládí patřili koně. V dostihovém časopise Paddock 4/2008 vyšel o Beniesovi  zajímavý medailonek, který se souhlasem autora v oskenované podobě přinášíme níže. Naše „fotbalové“ historické archivy jsou o poznání skromnější.

 

 Kolektiv klecanských pamětníků r.2001 vzpomíná :

„V roce 1919 se vrací z Maďarska (spolu s rodiči) do vlasti p. J.Fiala. Přivezl sebou i 3 fotbalové míče, protože hrál kopanou tehdy za přední fotbalové kluby v Maďarsku a byl výborným hráčem. S nadšenci z Klecan a Klecánek začali v Klecánkách budovat fotbalový klub, který si v roce 1921 dal název SK Vltavan.

Prvními členy klubu byli p.Jirásek, Kopta, F.Kocourek, Kučera – z Klecan pak p.Dus (pekař),J. Fiala, Krupička, Richtr (řezník), Štumpf (tesař).  V té době klecanští radní klubu nepřáli a nedovolili jim vybudovat fotbalové hřiště. Proto se rozhodli požádat o pomoc p.Maxe Beniese, majitele klecanského panství, o pronájem místa.  Ten věnoval místo pro hřiště na svém pozemku v Přemyšlení u cihelny.  Dále jim věnoval částku 1.500kč s podmínkou, že budou hrát fotbal v barvách, v jakých jezdili jeho dostihoví jezdci. Tak již 80let se v Klecanech hraje fotbal pod modro-žlutými barvami.

První zápas sehrál SK Vltavan a SK Bohnice a první gól dal hráč Polanecký. Hrálo se v dlouhých trenýrkách a normálních košilích. Na prvý zápas se přišel podívat i pan Benies s manželkou a hrabětem Nosticem.“

Tolik citace, nutno ovšem podotknouti, že barvy Beniesovi dostihové stáje byly původně modro-zlaté, jestli se tedy jedná o mýlku pamětníků, či zkrátka ta zlatá časem a snad i z úsporných důvodů vybledla na žlutou nevíme přesně... 

Zejména v dnešní době,  kdy je kvalitní zázemí sportu alfou a omegou zájmu o něj, nám nezbývá než si přát, aby Max Benies nacházel nejen v Klecanech své následovníky, kteří budou na svůj klub patřičně pyšni.

-tb-

 

článek z časopisu Paddock 4/2008 pana Martina Cápa

 

 

 

 

 

 

vlajka r.1931 a poháry z Beniesova období